Dünden Bugüne

TÜRKİYE CUMHURİYETİ
İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
İZMİR DOĞAL YAŞAM PARKI

ESARETTEN ÖZGÜRLÜĞE

1937 yılında Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesi olarak Kültürpark içerisinde 18 dönüme kurulan Fuar Hayvanat Bahçesi, 2008 yılında Çiğli Sasalı’daki 425 dönümlük alanda Türkiye’nin ilk Doğal Yaşam Parkı’na dönüştürüldü.

2006 yılında başlanılan proje, tamamı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi öz kaynakları kullanılarak 2 yılda tamamlandı.

Hayvanların kendileri için özel olarak doğal ortamlarındakine benzer hazırlanan barınaklarda özgürce yaşadığı, binlerce ağaç ve bitki çeşitliliği ile kentin ve kentlinin nefes aldığı Doğal Yaşam Parkı, kısa sürede İzmir’in cazibe merkezlerinden biri haline geldi.

İzmir Doğal Yaşam Parkı 425 bin metrekare alan üzerinde 134 türde 2700'den fazla hayvanı ve 250'den fazla bitki türünü bünyesinde barındırmaktadır. Hayvan sayıları ve çeşitliği artarken, ziyaretçilerin refahı ve özellikle çocukların eğitimleri konularında parkta yeni çalışmalar da yürütülüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 11 Ocak 2010 tarihinde oybirliğiyle aldığı karar doğrultusunda İzmir Doğal Yaşam Parkı Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği’ne (EAZA) adaylık başvurusunda bulundu. Geçirdiği inceleme denetlemelerden sonra 3 Nisan 2011 tarihinde EAZA'ya tam üye oldu. 44 ülkeden 370' i aşkın üyesi bulunan EAZA, biyoçeşitliliğin tehlike altında olduğuna ve her geçen gün canlı türlerinin tükendiğine dikkat çeken hayvan türlerinin korunması konusunda kampanyalar yürütüyor. EAZA üyeleri ekosistem ve habitat korumalarında aktif görevler alıyor.

BARINAKLARIMIZ

- Göletler (Kuğular, Ördekler, Pelikanlar, Su Kuşları)
- Oklukirpiler
- Maralar
- Kapibaralar
- Koatiler
- Tavus Kuşları
- Sülünler
-Keklikler
- Afrika Savanı (Zürafalar, Zebralar, Su aygırları, Deve kuşları )
-
Güney Afrika antilopları
- Çocuk Hayvanat Bahçesi (Küçük atlar, Cüce keçiler, Kamerun koyunları, tavşanlar, kara ve su kaplumbağaları, Lamalar, Marmoset Maymunu, Cüce Domuzlar )
-
 Emular
- Ceylanlar
- Ala Geyikler
- Kızıl Geyikler
- Develer
- Yaban Keçileri
- Kanatlı Barınağı - Aviary (Su kuşları)
- Yırtıcı Kuşlar (Kartallar, Şahinler, Akbabalar, Baykuşlar)
- Papağanlar
- Sırtlanlar
- Ayılar
- Kurtlar
- Vaşaklar
- Maymun Adaları (Monalar, Velvetler, Siyah Makaklar)
- Halka Kuyruklu Lemurlar
- Asya Filleri
- Tropik Merkez (Yılanlar, Kertenkeleler, Timsahlar, Kaplumbağalar, Balıklar, Macaw Papağanları)
- Pumalar
- Aslanlar
- Kaplanlar