Eaza

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 11 Ocak 2010 tarihinde oy birliğiyle aldığı karar doğrultusunda; İzmir Doğal Yaşam Parkı Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği’ne (EAZA) adaylık başvurusunda bulunmuş geçirdiği inceleme denetlemelerden sonra 3 Nisan 2011 tarihinde EAZA'ya tam üye olmuştur.

EAZA nedir?

EAZA 44 farklı ülkeden 370’ü aşkın hayvanat bahçesi ve akvaryumun üyesi olduğu bir birliktir.

1992 yılında kurulan EAZA eğitim, araştırma ve koruma hedeflerine yönelik Avrupa hayvanat bahçeleri ve akvaryumları içinde işbirliğini sağlamaktadır. Bu işbirliğini eğitim, araştırma ve koruma çalışmalarında kullanır.

EAZA'nın misyonu nedir?

EAZA ' nın misyonu Avrupa hayvanat bahçeleri ve akvaryumlarının işbirliği çabalarını kolaylaştırmak, daha profesyonel kalitede hayvan barınmasını sağlamak, insanlara hayvanat bahçelerini tanıtmak, eğitim çalışmaları yapmak, bilimsel araştırmalar vasıtası ile global biyoyaşam standartlarını yükseltmektir.


EAZA'nın üye kuruluşlara katkıları nelerdir?
EAZA üye hayvanat bahçeleri ve akvaryumlarını, hayvan türlerinin sağlıklı yetişmesi ve bakımı konularında en yüksek kalite standartlara ulaşmalarını sağlamaktadır. Böylelikle EAZA ziyeretçilerin biyoçeşitliliğe karşı duyarlılığını ve bilinç seviyesini yükseltmektedir.

EAZA üyesi kuruluşlarda meslektaşlar arasında bilgi alışverişi ve düzenli eğitim programlarıyla, çalışanların mesleki bilgilerini geliştirmeye olanak sağlar. EAZA ' ya üye hayvanat bahçesi veya akvaryumlar hayvanların temini ve değiş tokuşunda üreme programlarına ve internet tabanlı aranan hayvanlar listesine ( AVAİLABLE WANTED LİST. ) katılım imkanı bulur.

EAZA'ya üye kuruluşlar ağ üzerinden görüşme ve fikir alışverişinde bulunma, Avrupa hayvanat bahçelerinde uygulanan politikalara ulaşma ve etkileme fırsatı bulur.

EAZA üyeleri dünya çapında yapılan koruma çalışmalarına ve EAZA' nın yıllık koruma kampanyalarına katılım imkanı bulur. Örneğin (2008-2010 yılı; Büyük karnivor kampanyası, 2007-2008 yılı; Amfibi kampanyası 2006-2007 yılı; Madagaskar kampanyası, 2005-2006 yılı; Gergedan kampanyası vb.)

EAZA hakkında daha ayrıntılı bilgi için www.eaza.net sayfasını ziyaret edebilirsiniz.