Begümcan - Winner

Begümcan - Winner

Yapılan arkeolojik araştırmalar Anadolu’da bir zamanlar doğal ortamlarında fillerin yaşadıklarını gösteriyor. Ne yazık ki artık Türkiye topraklarında doğal hayatta yaşamlarını sürdürebilen fillere rastlamak olası değil.
Bu yazı yazılırken takvimler 2010 yılının Şubat ayını gösteriyor ve ülkemizde sadece iki Asya fili İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda hayatlarını devam ettirebiliyorlar. Birinin adı Begümcan, diğerinin ki ise Winner.

Onların da elbette ki birer yaşam öyküleri var. Begümcan, 1998 yılında Hindistan Cumhurbaşkanı’nın hediyesi olarak, İzmir’in unutulmaz fili, Pak Bahadur’a arkadaşlık etmek üzere İzmir’e geldi. Pak Bahadur İzmir’e adım attıktan sonra ömrünün 34 yılı yalnız yaşamıştı. Begümcan’ın Pak Bahadur’a eş olması planlanmıştı ama hediye Begümcan ise henüz bir bebekti. Pak Bahadur en azında 10 yıl daha bekleyecekti…
Ancak 21 Temmuz 2007 günü Pak Bahadur hayatını kaybetti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ise Pak Bahadur başta olmak üzere tüm diğer hayvanlar için doğala en yakın ortamlar oluşturmak üzere İzmir Doğal Yaşam Parkı inşaatını çoktan başlatmıştı. Pak Bahadur ölünce Asya filleri barınağı karşısına defnedildi. Ve ziyaret edilebilmesi için bir de anıt mezar yapıldı. Bu kez anlayışlar ve imkânlar çok farklıydı. Begümcan kesinlikle yalnızlık çekmemeliydi. Vakit geçirmeden Begümcan’a arkadaşlık edecek Asya fili arayışı başladı. İsrail Ramat Gan Hayvanat Bahçesi’nde 2002’de dünyaya gelen Winner, 2008’de Fuar Hayvanat Bahçesi’ne geldi ve Bügümcan’la tanıştılar. Arkadaş olmaları da çok fazla sürmedi. 2008 yılının Ekim ayında Fuar Hayvanat Bahçesi’nden Doğal Yaşam Parkı’na taşındılar.

Begümcan, yılların verdiği tanışıklıkla bakıcılarına ve ziyaretçilere dostça yaklaşıyor. Winner’la oyunlar oynamaktan hoşlanıyor. Winner ise Begümcan’a çok güveniyor. Onun peşinden gitmeyi seviyor. Bir de kum ve toprakları hortumuyla sırtına atmaktan ve öylece dolaşmaktan çok hoşlanıyor.

Barınaklarında büyük havuzda birlikte yüzerek oyunlar oynuyorlar. Alana bırakılan dalları kırmak, taşımak bazen de ağızlarına alıp yemeye çalışmak bir diğer oyunları... Hiç şüphe yok ki her iki fil de meyve yemeyi çok seviyorlar. Günde 80 kg meyve sebze tüketen Begüm ve Winner bunun yanında günde 100 kg yataklık ot, 20 kg yonca tüketiyorlar.