Çocuklar, Doğal Yaşam Parkı sizi çağırıyor!

20.4.2022

İzmir Doğal Yaşam Parkı Şube Müdürü Şahin Afşin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı nedeniyle bir hafta boyunca İzmir'de tüm öğrencilere doğal yaşam parkının ücretsiz olacağını müjdeledi. 
TÜRKİYE'DEKİ ÇOCUKLARIMIZI BEKLİYORUZ
Şahin, "Ziyaretçilerimizi 23 Nisan sebebiyle doğal yaşam parkına bekliyoruz.  21 Nisan - 28 Nisan tarihleri arasında öğrencilerimizi, çocuklarımızı ziyarete bekliyoruz. Tatil nedeniyle tüm Türkiye'deki çocuklarımızı da  bekliyoruz. 130 türümüz, 1700 civarında yabani hayvanımız var.  15 yaşa kadar çocuklarımıza 23 Nisan sebebiyle Doğal Yaşam Parkı'na ücretsiz alıyoruz" dedi. 
DİĞER HAYVANAT BAHÇELERİNE HİBE
Doğal Yaşam Parkı'nda hibe çalışmalarının da olduğunu ifade eden Afşin, "Dünya sadece bize aitmiş gibi yaşıyoruz ama öyle değil. Sadece bize bahşedilmiş gibi görüyoruz. Diğer hayvanat bahçelerimize hibelerimiz var. Yaşam kalitelerini düşürmemek için hibe ediyoruz. 1300'e yakın yaban hayvanlarımızı diğer hayvanat bahçelerine hibe ettik. Avrupa Hayvanat Bahçelerinin üyesiyiz. 370'e yakın birlik söz konusu. Bir türün alınması söz konusu ise bize de hibe edebiliyorlar. Türkiye'de 1500 üzerinde hayvanı biz hibe ettik. Aslanlarımızdan birini şimdi hibe edeceğiz. Üretim fazlası olursa hibe ediyoruz. Türkiye'de en çok bu konuda hibe eden biziz" şeklinde konuştu. 
ÇOCUKLARIN EN SEVDİĞİ FİL AİLESİ 
İzmir'in simgesi haline gelen Fil Ailesine ilginin yoğun olduğunu ifade eden  Şube Müdürü Şahin Afşin, "Fil ailesi; Begümcan anne, Winner baba,  İzmir, Deniz ve Ege olmak üzere kızlarımız var. Çocuklarımız fil ailesini çok seviyorlar. Seyir alanlarında muhakkak bekliyorlar.  Tırnak bakımlarında ödül olarak incir veriyoruz. Komut vererek, ödül veriyoruz. Siyah üzüm, karpuz, kavun, kabak çok seviyorlar.  İzmirlilerin ve çocukların en çok ilgi gösterdiği alanlarımızdan biridir. Pak Bahadır'ı 21 Temmuz 2007'de kaybettik. İzmirliler çok sevince bir arayış içine girildi. Fuar alanından İzmir Doğal Yaşam Parkı'na taşınma söz konusu oldu. O günden beri  yılda 10 Milyon üzerinde ziyaretçilerimiz geliyor. Hafta sonları çok yoğunuz ziyaretçi sayısında 10 binin üzerine çıkıyoruz" diye konuştu. 
HAYVANLARIN DOĞUM SENESİ 

Doğal Yaşam Parkı'ndaki hayvanların hamile kalma senesi olduğunu bilgiyi paylaştı: "Bir ayı yavrumuz oldu anne baba ve yavru 3 kişilik bir aile oldular. 

Yılanların zehirleri yok. Mısır yılanı, pitonların boğma özelliği var. 2 sene önce 33 yavru verdiler. Geçen sene 55 yavru vardı. Uşak'a Eskişehir'e Tarsus'a verdik. Bu şekilde dağıtıyoruz.   Vaşaklar üretim konusunda sıkıntı yaşayan kedigillerden. Antalya'da dişi var bizde erkek var. Şimdi ortak bir şekilde çiftleştirme yapacağız. Yavruları olursada paylaşacağız.   Bir tane devemiz var. Ona erkek ayarlayacağız. Daha önce vermiştik birçok hayvanat bahçesine ama eşi öldüğü için tek kaldı. Görüşmelerimiz sürüyor. Türün devam etmesi için çalışmalarımız sürüyor. 

Lamalarımız var onlarda doğum yapacak." 

DOĞAYA SALMA PROJESİ 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in isteği üzerine doğaya salma projesi de yürüttüklerini dile getiren Afşin, "Doğaya salınmasında başkanımız Tunç Soyer'in katkısı çok. Yaban keçilerinin Tunceli'den Toroslar'a kadar birçok yaşam alanlarında yer almaları söz konusu. Bizde de var. Sayı olarak üretim fazlası olduğunda hem o alanlarda yaşamlarını sürdürmeleri için çalışıyoruz. Çünkü doğaya da adapte olmaları gerekiyor. Dünya sadece bize ait değil. Tüm canlılarla beraber yaşayabiliyorsak bir anlam ifade ediyor. Canlılarla beraber var olursak olur başka türlüsü mümkün değil.   Doğal Yaşam Parkı üyelerimizi doğaya salma projemiz var. Proje kapsamında uygun üyelerimizi Antalya'dan doğaya kadar olan kısımda doğaya salacağız. . Kızıl Geyikler var. Bunlardan 5 erkeği doğaya salacağız. Manisa Spil'e götüreceğiz. Boynuzlarının düşmesini bekliyoruz" dedi.  

ENGEL-SİZ PARK GELİYOR

Doğal Yaşam Parkı'na engelli vatandaşlarımızın çekinmeden gelebileceğini dile getiren Afşin,  "Engel - siz park projemizlerimizi hayata geçireceğiz.  Akü ve elektrik çekeceğiz iki noktaya. Şarjları bittiğinde rahatlıkla doldurabilecekler.  Engellilerimize onun dışında engel teşkil edecek bir alanımız kalmadı. Gönül rahatlığı ile İzmir Doğal Yaşam Parkı'nı gezebilirler" ifadelerini kullandı. 

Haber Arşivi

ÖĞRENCİLER TOPLADIKLARI ATIKLARDAN HEYKEL YAPTI 11.11.2022

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin "Yaşanılabilir Çevre" çalışmalarına, Karşıyaka Sınav Koleji öğrencileri destek verdi. Öğrenciler, ...

Doğal Yaşam Parkı’nda iştah açan buzlu menü 31.7.2022

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı Avrupa’nın sayılı hayvanat bahçeleri arasında gösterilen İzmir Doğal Yaşam Park ...

Ceylanlar, İzmir'deki Doğal Yaşam Parkında Çoğalıyor.. 30.6.2022

Farklı yaban hayvanlarına ev sahipliği yapan İzmir Doğal Yaşam Parkı'nda özel bakımla sayıları her geçen yıl artan "Gazella subgut ...