Sürüngenler
Afrika Mahmuzlu Kaplumbağası
Benekli Kaplumbağa
Bengal Varanı
Brezilya Gökkuşağı Boası
Burma, Kaplan Piton
Çizgili Kaplumbağa
Emerald Ağaç Boası
Kahverengi Basilisk
Kaplan kafesli Piton
Kırmızı Kuyruklu Boa
Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası
Kral Yılan
Kraliyet Pitonu, Top Piton
Leopar Gekko
Mısır Yılanı
Nil Timsahı
Sarı Anakonda
Timsah Monitor
Tosbağa
Yeşil İguana
   Sınıflar
Memeliler
Kuşlar
Sürüngenler
Sürüngenler
Beden sıcaklığı değişken, amniyonlu, dörtayaklı omurgalılar sınıfı olarak adlandırılır. Sürüngenler amfibiler ile kuşlar ve memeliler arasında bir evrim basamağını oluşturur. Eldeki kanıtlar kuşlar ve memelilerin sürüngenlerin  atası doğduğunu göstermektedir.

Adları yürüyüş biçimlerinden gelir; karınları yerden biraz yukarda dursa bile bacaklarının yatay ve kısa olmasından dolayı sürünerek hareket ederler. Yılanlar dışında hepsi 4 bacaklıdır.Sürüngenlerin çoğunda çok küçük kancalarla donanmış  tırnaklar yada pullar bululnur.Bu yapılar tırmanma sırasında önemli bir işlev görür. Ayrıca kuyruklar dallara sarılarak sıkıca tutunmayı sağlar. 

Sürüngenlerin iyice keratinleşmiş bir derisi vardır, üzeri dış deri kökenli pullarla kaplıdır ve içinde hemen hemen hiç salgı bezi yoktur. Hatta altderi kimisinde kemikleşmiştir(kaplumbağaların bağası) . Kafatası bir tek boyun omuruyla gövdeye eklenir. 2 kulakçık ve kısmen iki boşluğa ayrılmış bir karıncıktan oluşan kalpten (timsahlarda birbirinden ayrıdır)  2 aort yayı çıkar. Akciğeri memelilerin kadar olmasada karmaşık yapıdadır. Akciğerin arka tarafında hava kesesi denen peteksiz bölümler bulunur.
 
Sindirim ağızda başlar ,kloakta biter.Genellikle kalın bir dil, beslenme rejimine uygun uyarlanmış dişleri (yalnızca timsahlarda diş yuvası vardır ve kaplumbağaların ağzı boynuzsu bir gaga biçimindedir) ve arkada sidik ve üreme yollarının açıldığı dışkılık kloak bulunur .Duyu organları sürüngenlerde birtakım özellikler gösterir; örneğin Jacobsob organı(ya da ek koklama organı) yılanlara, çatal dilleriyle yakın çevrelerini hemen yoklama olanağı sağlar. 

Gündüzcü sürüngenlerin retinasında koni biçimindeki hücreler pek çoktur (renkleri görme). Yılanlardan başka bütün sürüngenlerde tek kemikçikli ve kolumelalı bir ortakulak bulunur ve içkulak bir koklea halinde karın-kuyruk doğrultusunda uzanır.Tuatara adındaki tür dışında tüm sürüngenlerin erkeklerinde çiftleşme organı vardır. Türlerin çoğu yumurtlayarak ürerken bazılarında yumurtalar dişini içinde açılır ve canlı yavrular doğar. Birkaç türde ise dişinin içindeki yavrular memelilerin etenesine benzer bir organ aracılığıyla beslenmektedir.

Toplam tür sayısı 6 bin dolayında olan günümüz sürüngenleri sıcak ve ılıman bölgelerde geniş bir coğrafi dağılım göstermekle birlikte en çok tropik kuşakta bulunur. Bir kertenkele türü ile bayağı engereğin kuzeye doğru yayılma sınırı, aynı zamanda tüm sürüngenlerin de kuzeyde ulaşabildiği en uç noktalardır. Bu 2 türün coğrafi dağılımı Avrasya’da Kuzey Kutup Bölgesi’ne değin girer.