Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesi olan Fuar Hayvanat Bahçesi 30 Nisan 1936 günü İzmir Şehir Meclisi Zabıtname Defteri’ne Kültürpark içerisinde bir hayvanat bahçesi kurulması ile fuara olan ilginin arttırılacağı notu düşüldükten kısa bir süre sonra, 20 Ağustos 1937’de  Fuar Hayvanat Bahçesi açıldı.
 

Yurt dışından  ve yurt içinden hayvan alımları gerçekleştirilerek Fuar Hayvanat Bahçesi’nin tür sayısı ve çeşitliliği zenginleştirildi. 1944 yılında Hayvanat Bahçesi yedinci yılına girdiğinde artık fuarın en çok ziyaret edilen yerlerinin başında geliyor bahçe sürekli yenileniyor ve büyüyordu. 1964 yılında Pakistan'dan alınan  Pak Bahadur adındaki  Asya Fili ile park daha  da zenginleşmişti. Bu  sevimli file İzmirliler Bahadır dediler ve onu İzmir'in simgesi yaptılar. Fuar Hayvanat Bahçesi Asya fillerini ve diğer hayvanları görmeye gelen yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlıyordu. İzmirlilerin ortak görüşü hem Asya filleri hem de diğer tüm hayvanlar için daha geniş ve doğal yaşam alanları oluşturulması gerektiğiydi. 90 'lı yıllardan itibaren etüt çalışmaları yapılmaya başlandı. 2005 yılının son günü İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sasalı’da kuracağı Doğal Yaşam Parkı Projesi’ni, yapılan toplantıyla kentlinin görüşüne sundu. Ve böylece 2006 yılında Doğal Yaşam Parkı Projesi hayata geçirilmeye başlandı.   

 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Yeni hayvanat bahçesi projesi,  İzmir’in prestij projelerinden biri olacaktır.” diyerek projenin ilk adımını attı. 
 

2006 – 2008 yılları arasında idari ve sosyal binalar, klinik, karantina ve atölyeler barınak ve göletler, alt yapı çalışmaları tamamlandı. Yurt içi ve yurt dışı bağlantıları kurularak Doğal Yaşam Parkı tür çeşitliliği ve hayvan sayısı arttırıldı. Fuar hayvanat bahçesinin sakinleri  yeni evleri olan Doğal Yaşam Parkı ' na taşındı. 2008 yılı 77. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda Doğal Yaşam Parkı’nın Kasım ayında ziyarete açılacağı duyuruldu.


Yeni evleri olan  Doğal Yaşam Parkı’na  İlk olarak Asya Filleri Begüm ve Winner taşındı.


          
Temmuz  2007 'de kaybettiğiz  Bahadır Doğal Yaşam Parkı 'nı belki göremedi ama biz Ona Doğal Yaşam Parkın 'da en güzel yeri ayırdık. Hazırladığımız anıt mezara gelen en sevdiği ziyaretçileri çocuklar onu  burada da yalnız bırakmadılar.3 ay süren bir taşınma sürecinden sonra parktaki yaşam alanına en son olarak  Zürafa Efe  geldi.

    
30 Kasım 2008 'de   Doğal Yaşam Parkı  hayvanların doğal hayatın bir parçası olarak , daha özgür ve konforlu bir yaşam sürebilmeleri amacıyla  yaşamına başladı. Geçen bir  yılı aşkın sürede tür sayısı ve çeşidini artıran , Doğal Yaşam Parkı  128 türde 1048 hayvan ile daha iyiye ve daha güzele doğru yol alıyor.