İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’nda hayvanların, içerisinde her zaman taze suların yer aldığı göletleri, şelaleleri, ağaçları ve gölgelikleriyle doğala en yakın koşulların oluşturulduğu barınakları var. Bu barınaklarda toprağa basarak, gökyüzünü görerek ve oyunlar oynayarak vakitlerini geçiriyorlar.

İzmir Doğal Yaşam Parkı’nın biyologları, veteriner hekimleri, hayvan mutfağı ve atölye çalışanları ile hayvan bakıcıları, hayvanların barınaklarında hoşça vakit geçirmeleri için çalışıyorlar.

Neler mi yapıyorlar?

Dünyadaki modern hayvanat bahçelerinde yapılanları, hayvanın biyolojisini, doğasını ve bireysel ihtiyaçlarını da dikkate alınarak parktaki hayvanlar için ayrı ayrı uyguluyorlar.

Modern hayvanat bahçelerinde Behavioral Enrichment adıyla adlandırılan bu uygulamaların genel adı: Davranış Zenginleştirme.
Hayvanların duyularını daha fazla kullanmalarını sağlayan etkinlikler yanında, yaşadıkları ortamlarda yapılan çevresel değişiklikler, beslenmede yapılan farklılıklar ve tabi ki oyuncaklar hayvanların barınaklarında daha hoş vakit geçirmelerini sağlıyor.

Filler, büyük kediler, timsahlar, yırtıcılar, kuşlar ve diğerleri… Her biri için ayrı davranış zenginleştirme programları var.

Örneğin, ısınan havalarda hayvanların yiyecekleri dondurma kalıpları şeklinde barınaktaki ağaçlara asılıyor ya da bir mağaralarının üzerine yerleştiriliyor. Hayvanlar bu yiyeceklerle sıcak havada serinlerken bir yandan da meyve ya da et parçalarından oluşan dondurmalarıyla vakit geçiriyorlar.

Bazen bir ağaç dalına astığımız karpuz kavunla ya da barınağa sakladığımız bir et parçasıyla saatlerce ilgilenebiliyorlar. Bu yapılanlar onların duyularını aktif tutarken, aynı zamanda hareket etmelerini de sağlıyor.

Davranış zenginleştirme etkinlikleri esnasında parkta bulunan ziyaretçilerimiz de iyi bir hayvanat bahçesi deneyimiyle parkımızdan daha mutlu ayrılıyorlar.

Davranış zenginleştirme çalışmaları fotoğrafları için lütfen tıklayınız.