Afrika Devekuşu

 Deve kuşu, devekuşugiller familyasından Afrika' ya özgü uçamayan bir kuş türüdür. "Struthio camelus"  olan bilimsel adı Yunanca'da "serçe devesi " anlamına gelmektedir.
 
Afrika deve kuşları çöllerde, çalılık kuru yerlerde yaşarlar. Dünyanın her yerinde yetiştirilebilirler.

Erişkin erkek deve kuşlarının  tüyleri, çoğunlukla siyahtır, kanatlar ve kuyrukta bazı yerleri beyazdır. Dişiler ve genç erkeklerde ise tüyler  grimsi siyah kahverengidir. Kanatlar, erkekler tarafından çiftleşme gösterisinde kullanılır. Aynı zamanda civcivler için gölge sağlar. Tüyleri yumuşaktır ve yalıtım görevini görür.

Her bir ayağında yalnızca iki parmak vardır. Bu parmaklardan biri diğerinden daha büyüktür ve parmaklarının her ikisinde de  pençeler bulunur. Bacakları çok güçlüdür. Bacakların üzerinde tüy bulunmaz. Deve kuşlarının başka bir özelliği de ayaklarındaki parmaklardan yalnızca büyük olanın üzerinde  koşmalarıdır.

Kalın siyah kirpikleriyle gözleri vardır. Bütün kara hayvanları içinde en büyük gözlere sahiptir. Deve kuşlarının dışında hiç bir kuşta idrar kesesi bulunmaz.
 
Dişi devekuşu 2 yaşında yumurta üretmeye başlar. Çiftleşme sezonu  her yıl   Kuzey yarım kürede Martta başlar, Ağustos-Eylül aylarında sona erer.  İlk yumurta çiftleşmeden 10-14 gün sonra yumurtlanır. Daha sonra her iki günde bir olmak üzere 20-24 adet yumurta yumurtlanır. Toplam bir sezonda maksimum  80 - 100 adet yumurta yumurtlanır.

Yumurtaları 15-19 cm uzunlukta, 14-15 cm genişlikte, 1500-1900 gr ağırlıkta olup dünyanın en büyük kuş yumurtasıdır. 25-30 tavuk yumurtası büyüklüğündedir.

Deve kuşlarının gözleri 360 derecelik görüş açısına sahiptir. Saatte 65 km/h hızla koşabilecek kadar seri hayvanlardır.

Begümcan - Winner